Порушення правил безпеки дорожнього руху: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
м Зміни внесені та доповнення в пункті Загальна інформація
Немає опису редагування
 
(Не показані 7 проміжних версій 4 користувачів)
Рядок 4: Рядок 4:
* [http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/435-15/page Цивільний кодекс України]
* [http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/435-15/page Цивільний кодекс України]
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/3353-12 Закон України "Про дорожній рух"]
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/3353-12 Закон України "Про дорожній рух"]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1306-2001-%D0%BF/page Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1306-2001-%D0%BF/page Постанова Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 "Про Правила дорожнього руху"]
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/v0014700-05 Постанова Пленуму Верховного Суду України від 19 грудня 2005 року № 14 "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті"]
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/v0014700-05 Постанова Пленуму Верховного Суду України від 19 грудня 2005 року № 14 "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті"]
== Правила дорожнього руху ==
== Правила дорожнього руху ==
[http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1306-2001-%D0%BF/page Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306] (далі - Правила) регулюють порядок початку руху, зміни руху за напрямком, розташування транспортних засобів і пішоходів, вибору швидкості руху та дистанції, обгону та стоянки, проїзду перехресть, пішохідних переходів і залізничних переїздів, зупинок транспортних засобів загального користування, користування зовнішніми світловими приладами, правила пересування пішоходів, проїзд велосипедистів, а також питання організації руху та його безпеки (частина третя статті 41 [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/3353-12 Закону України "Про дорожній рух"]).  
[http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1306-2001-%D0%BF/page Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306] (далі - Правила) регулюють порядок початку руху, зміни руху за напрямком, розташування транспортних засобів і пішоходів, вибору швидкості руху та дистанції, обгону та стоянки, проїзду перехресть, пішохідних переходів і залізничних переїздів, зупинок транспортних засобів загального користування, користування зовнішніми світловими приладами, правила пересування пішоходів, проїзд велосипедистів, а також питання організації руху та його безпеки ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3353-12/conv#n477 частина третя статті 41 Закону України "Про дорожній рух"]).  


За порушення [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1306-2001-%D0%BF/page#Text Правил] передбачена адміністративна, кримінальна та цивільно-правова відповідальність.
За порушення [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1306-2001-%D0%BF/page#Text Правил] передбачена адміністративна, кримінальна та цивільно-правова відповідальність.
Рядок 22: Рядок 22:
! Правопорушення !! Санкція !! Відповідальна особа !! Стаття [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text КУпАП]
! Правопорушення !! Санкція !! Відповідальна особа !! Стаття [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text КУпАП]
|-
|-
|Керування транспортним засобом, який має такі несправності, експлуатація ТЗ за яких заборонена; керування ТЗ, який підлягає технічному контролю, але своєчасно його не пройшов ||штраф 340 грн.|| водій||ч. 1
|Керування транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів; Керування ТЗ, що підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов
||штраф 340 грн.|| водій||ч. 1, ч.3
ст. 121
ст. 121
|-
|-
|Вказані дії у ч.1, які стосуються ТЗ, який використовується для надання послуг з перевезення пасажирів, а також ТЗ, технічний стан якого не відповідає вимогам відповідних правил і стандартів||штраф 680 грн.||водій||ч. 2 ст. 121
|Вказані дії у ч.1, які стосуються ТЗ, який використовується для надання послуг з перевезення пасажирів, або технічний стан і обладнання ТЗ не відповідають вимогам стандартів, правил дорожнього руху і технічної експлуатації||штраф 680 грн.||водій||ч. 2 ст. 121
|-
|-
|Повторне протягом року правопорушення, вказане у ч. 1 - 3 ст. 121||позбавлення права керування ТЗ на строк 3-6 місяців або адміністративний арешт 5-10 діб||водій||ч. 4 ст. 121
|Повторне протягом року правопорушення, вказане у ч. 1 - 3 ст. 121||штрав 850-1700 грн. з позбавленням права керування ТЗ на строк 3-6 місяців або адміністративний арешт 5-10 діб||водій||ч. 4 ст. 121
|-
|-
|Порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами|| штраф штраф 510 грн.||водій||ч. 5 ст. 121
|Порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами|| штраф штраф 510 грн.||водій||ч. 5 ст. 121
Рядок 35: Рядок 36:
|Повторне протягом року правопорушення, вказане у ч. 6 ст. 121 || штраф 1700 грн. або громадські роботи 30-40 годин з оплатним вилученням ТЗ чи без такого||водій|| ч. 7 ст. 121
|Повторне протягом року правопорушення, вказане у ч. 6 ст. 121 || штраф 1700 грн. або громадські роботи 30-40 годин з оплатним вилученням ТЗ чи без такого||водій|| ч. 7 ст. 121
|-
|-
|Керування водієм транспортним засобом, щодо якого порушено обмеження, встановлені [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17 Митним кодексом України]
|Керування водієм транспортним засобом, щодо якого порушено обмеження, встановлені [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17 Митним кодексом України], а саме: порушено строки його тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту; транспортний засіб використовується для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні; транспортний засіб передано у володіння, користування або розпорядження особі, яка не ввозила його на митну територію України або не поміщувала в митний режим транзиту
|штраф 8 500 грн.
|штраф 8 500 грн.
|водій
|водій
|ч. 8 ст. 121  
|ч. 8 ст. 121  
|-
|Повторне протягом року вчинення порушення, вказане у ч. 8 ст. 121 || штраф 17 000 грн.з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого ||водій||ч. 9 ст. 121
|-
|-
|Порушення правил перевезення дітей
|Порушення правил перевезення дітей
Рядок 45: Рядок 48:
|ч. 10. ст. 121
|ч. 10. ст. 121
|-
|-
|Повторне протягом року правопорушення, вказане у ч. 11 ст. 121
|Повторне протягом року правопорушення, вказане у ч. 10 ст. 121
|штраф 850 грн.
|штраф 850 грн.
|водій
|водій
Рядок 55: Рядок 58:
|Перевезення водієм маршрутного таксі кількість пасажирів більшу, ніж дозволено технічними характеристиками, або більшу за кількість місць для сидіння||штраф 170 грн. ||водій маршрутного таксі||ч. 1 ст. 121<sup>2</sup>
|Перевезення водієм маршрутного таксі кількість пасажирів більшу, ніж дозволено технічними характеристиками, або більшу за кількість місць для сидіння||штраф 170 грн. ||водій маршрутного таксі||ч. 1 ст. 121<sup>2</sup>
|-
|-
|Порушення правил зупинки маршрутних таксі||штраф 255 грн.||водій маршрутного таксі||ч. 2 ст. 121<sup>2</sup>
|Порушення правил зупинки під час здійснення посадки (висадки) пасажирів маршрутних таксі||штраф 255 грн.||водій маршрутного таксі||ч. 2 ст. 121<sup>2</sup>
|-
|-
|Перевезення пасажирів на автобусному маршруті понад 500 км одним водієм||штраф 170 грн.||водій автобуса||ч. 3 ст. 121<sup>2</sup>
|Перевезення пасажирів на автобусному маршруті понад 500 км одним водієм||штраф 170 грн.||водій автобуса||ч. 3 ст. 121<sup>2</sup>
|-
|Керування ТЗ без номерного знака, з номерним знаком, що не належить цьому засобу або не відповідає встановленим зразкам або вимогам, з номерним знаком, закріпленим у не встановленому для цього місці, перевернутим чи неосвітленим, закритим іншими предметами (в тому числі прозорими), з нанесенням покриття або застосуванням матеріалів, що перешкоджають чи ускладнюють його ідентифікацію, забрудненим номерним знаком, якщо така забрудненість не дає можливості чітко визначити символи або буквено-числову комбінацію номерного знака з відстані двадцяти метрів, а так само вчинення інших дій, спрямованих на умисне приховування номерного знака||штраф 1190 грн.||водій||ч. 1 ст. 121<sup>3</sup>
|-
|Керування або експлуатація ТЗ із незаконно встановленими номерними знаками Збройних Сил України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Державної прикордонної служби України, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації або дипломатичних представництв, консульств та інших міжнародних організацій, які користуються повним та частковим імунітетом||штраф 2550 грн.||водій||ч. 2 ст. 121<sup>3</sup>
|-
|Повторне протягом року вчинення порушень, вказане у ч. 2 ст. 121<sup>3</sup>, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню||штраф 5100 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк від 3 до 6 місяців||водій||ч. 3 ст. 121<sup>3</sup>
|-
|-
|Перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на 20 км/год на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками||штраф 340 грн.|| водій||ч. 1 ст. 122
|Перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на 20 км/год на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками||штраф 340 грн.|| водій||ч. 1 ст. 122
Рядок 90: Рядок 99:
|-
|-
|Порушення правил встановлення і використання спеціальних сигнальних пристроїв||штраф 8500 грн. з конфіскацією цих пристроїв||водій||ст. 122<sup>5</sup>
|Порушення правил встановлення і використання спеціальних сигнальних пристроїв||штраф 8500 грн. з конфіскацією цих пристроїв||водій||ст. 122<sup>5</sup>
|-
|Порушення правил руху через залізничні переїзди||штраф 340 грн.||водій ||ч. 1 ст. 123
|-
|-
|В'їзд на залізничний переїзд особою, яка керує ТЗ, у випадках, коли рух через переїзд заборонений||штраф 850 грн. або позбавлення права керування ТЗ від 6 місяців до 1 року, або адмін. арешт від 7 до 10 діб з оплатним вилученням ТЗ (у його власника) чи без такого||особа, визнана винною||ч. 2 ст. 123
|В'їзд на залізничний переїзд особою, яка керує ТЗ, у випадках, коли рух через переїзд заборонений||штраф 850 грн. або позбавлення права керування ТЗ від 6 місяців до 1 року, або адмін. арешт від 7 до 10 діб з оплатним вилученням ТЗ (у його власника) чи без такого||особа, визнана винною||ч. 2 ст. 123
|-
|-
|Порушення, передбачене ч.2 ст. 123, вчинене водієм ТЗ під час надання послуг з перевезення пасажирів або небезпечних вантажів||позбавлення права керування ТЗ від 1 до 3 років або адмін. арешт від 10 до 15 діб з оплатним вилученням ТЗ чи без такого ||особа, визнана винною||ч. 3 ст. 123
|Порушення, передбачене ч.2 ст. 123, вчинене водієм ТЗ під час надання послуг з перевезення пасажирів або небезпечних вантажів||позбавлення права керування ТЗ від 1 до 3 років або адмін. арешт від 10 до 15 діб з оплатним вилученням ТЗ чи без такого ||особа, визнана винною||ч. 3 ст. 123
|-
|Інші порушення правил руху через залізничні переїзди||штраф 340 грн.||водій ||ч. 1 ст. 123
|-
|-
|Порушення правил дорожнього руху, яке призвело до пошкодження ТЗ, вантажів, дорожніх споруд чи іншого майна||штраф 850 грн. або позбавлення права керування ТЗ від 6 місяців до 1 року||водій||ст. 124
|Порушення правил дорожнього руху, яке призвело до пошкодження ТЗ, вантажів, дорожніх споруд чи іншого майна||штраф 850 грн. або позбавлення права керування ТЗ від 6 місяців до 1 року||водій||ст. 124
|-
|-
|Ненадання транспортних засобів поліцейським та медичним працівникам, а також ненадання військових транспортних засобів посадовим особам Військової служби правопорядку у Збройних Силах України||тягне за собою накладення штрафу в розмірі чотирьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.||водій||ст. 124<sup>1</sup>
|Ненадання транспортних засобів поліцейським та медичним працівникам, а також ненадання військових транспортних засобів посадовим особам Військової служби правопорядку у Збройних Силах України||тягне за собою накладення штрафу в розмірі чотирьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.||водій||ст. 124<sup>1</sup>
|-
|Решта порушень правил дорожнього руху||Попередження||водій|| ст. 125
|-
|-
|Керування ТЗ особою, яка не має або не пред'явила для перевірки посвідчення водія, реєстраційного документа та ліцензійної картки (за необхідності), поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності (крім осіб, які у встановленому порядку навчаються водінню транспортного засобу)|| штраф 425 грн.
|Керування ТЗ особою, яка не має або не пред'явила для перевірки посвідчення водія, реєстраційного документа та ліцензійної картки (за необхідності), поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності (крім осіб, які у встановленому порядку навчаються водінню транспортного засобу)|| штраф 425 грн.
Рядок 175: Рядок 186:
|ч.3 ст. 132<sup>1</sup>
|ч.3 ст. 132<sup>1</sup>
|-
|-
|Решта порушень правил дорожнього руху||
|Внесення (зазначення) вантажовідправником відомостей про масу або габарити вантажу до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри від 5 відсотків до 10 відсотків включно, крім вантажовідправника, який одночасно є перевізником цього вантажу, а так само внесення (зазначення) вантажовідправником відомостей про масу або габарити вантажу до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж, що перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри від 5 відсотків до 10 відсотків включно, за відсутності оформленого дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні
Попередження||водій|| ст. 125
|штраф 8500 грн.
|водій, фізична особа - підприємець або уповноважена посадова особа вантажовідправника
|ч.1 ст.132²
|-
|Дії, передбачені частиною першою цієї статті, у разі якщо фактичні дані вантажу або внесені (зазначені) відомості перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків включно
|штраф 17000 грн.
|водій, фізична особа - підприємець або уповноважена посадова особа вантажовідправника
|ч.2 ст.132²
|-
|Дії, передбачені частиною першою цієї статті, у разі якщо фактичні дані вантажу або внесені (зазначені) відомості перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри понад 20 відсотків, але не більше 30 відсотків включно
|штраф 34000 грн.
|водій, фізична особа - підприємець або уповноважена посадова особа вантажовідправника
|ч.3 ст.132²
|-
|Дії, передбачені частиною першою цієї статті, у разі якщо фактичні дані вантажу або внесені (зазначені) відомості перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри понад 30 відсотків
|штраф 51000 грн.
|водій, фізична особа - підприємець або уповноважена посадова особа вантажовідправника
|ч.4 ст.132²
|}
|}
==Кримінальна відповідальність==
==Кримінальна відповідальність==
Рядок 220: Рядок 248:
|Дії, визначені в ч.1 або ч.2 ст. 289, вчинені організованою групою або поєднані з насильством, небезпечним для життя чи здоров'я потерпілого, або з погрозою застосування такого насильства, або якщо вони завдали великої матеріальної шкоди||позбавлення волі 8-12 років з конфіскацією майна чи без такої||особа, визнана винною||ч. 3 ст. 289
|Дії, визначені в ч.1 або ч.2 ст. 289, вчинені організованою групою або поєднані з насильством, небезпечним для життя чи здоров'я потерпілого, або з погрозою застосування такого насильства, або якщо вони завдали великої матеріальної шкоди||позбавлення волі 8-12 років з конфіскацією майна чи без такої||особа, визнана винною||ч. 3 ст. 289
|-
|-
|Знищення, підробка або заміна номерів вузлів та агрегатів транспортного засобу||штраф 2550-4250 грн. або виправні роботи до 2 років, або обмеження волі до 3 років||особа, визнана винною || ст. 290
|Знищення, підробка або заміна номерів вузлів та агрегатів транспортного засобу||штраф 2550-4250 грн. або виправні роботи на строк до двох років, або пробаційний нагляд на строк до трьох років, або обмеження волі на той самий строк||особа, визнана винною || ст. 290
|-
|-
|Порушення чинних на транспорті правил, якщо це спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки||штраф 3400-8500 грн. або виправні роботи до 2 років, або обмеження чи позбавлення волі до 5 років||особа, визнана винною||ст. 291
|Порушення чинних на транспорті правил, якщо це спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки||штраф 3400-8500 грн. або виправні роботи до 2 років, або обмеження чи позбавлення волі до 5 років||особа, визнана винною||ст. 291
|}
|}
==Цивільно-правова відповідальність==
==Цивільно-правова відповідальність==
Цивільне законодавство передбачає, що з особи, дії якої призвели до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, залежно від характеру і обставин порушення, може бути стягнута повна або часткова сума завданої матеріальної та моральної шкоди ([http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 глава 82 Цивільного кодексу України]).<br />Транспортний засіб належить до джерела підвищеної небезпеки, тому власник (водій) транспортного засобу може [[Відшкодування майнової шкоди завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди|нести матеріальну відповідальність за заподіяну шкоду цим транспортним засобом]] ([http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 стаття 1187 Цивільного кодексу України]).
Цивільне законодавство передбачає, що з особи, дії якої призвели до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, залежно від характеру і обставин порушення, може бути стягнута повна або часткова сума завданої матеріальної та моральної шкоди ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15/conv#n5464 глава 82 Цивільного кодексу України]).<br />Транспортний засіб належить до джерела підвищеної небезпеки, тому власник (водій) транспортного засобу може [[Відшкодування майнової шкоди завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди|нести матеріальну відповідальність за заподіяну шкоду цим транспортним засобом]] ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15/conv#n5543 стаття 1187 Цивільного кодексу України]).
==Див. також==
==Корисні посилання==
=== Сучасні інструменти з отримання інформації про штрафи за порушення дорожнього руху ===
=== Сучасні інструменти з отримання інформації про штрафи за порушення дорожнього руху ===
<u>Як можна дізнатися про порушення ПДР?</u>
<u>Як можна дізнатися про порушення ПДР?</u>


Дізнатися про факт фіксації порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксований в автоматичному режимі можливо через:  
Дізнатися про факт фіксації порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксований в автоматичному режимі можливо:  
 
* через розміщений на сайті МВС [https://bdr.mvs.gov.ua/ Сервіс перевірки адміністративних правопорушень в галузі безпеки дорожнього руху зафіксованих в автоматичному режимі];  
Розміщений на сайті МВС Сервіс перевірки адміністративних правопорушень в галузі безпеки дорожнього руху зафіксованих в автоматичному режимі.  
* у застосунку «Штрафи ПДР» (є в AppStore та GooglePlay) і телеграм-боті [https://t.me/ShtrafyPDRbot «Штрафи ПДР»];
 
* на вебпорталі електронних послуг [https://diia.gov.ua/ «ДІЯ»];
Офіційний мобільний застосунок МВС України – «Штрафи ПДР»
* [https://e-driver.mvs.gov.ua/login у кабінеті водія].


Мобільний застосунок дозволяє не тільки сплатити штрафи, які вже винесені, а й оперативно отримувати повідомлення про нові постанови або зміни їх статусу. Також в застосунку є інформація про розміщення камер автоматичної фіксації порушень ПДР
Мобільний застосунок дозволяє не тільки сплатити штрафи, які вже винесені, а й оперативно отримувати повідомлення про нові постанови або зміни їх статусу. Також в застосунку є інформація про розміщення камер автоматичної фіксації порушень ПДР
Рядок 241: Рядок 269:


<u>Якщо оплата здійснена у період з дня винесення постанови до спливу 10 днів з моменту її вручення, надається знижка 50% при сплаті штрафу.</u>
<u>Якщо оплата здійснена у період з дня винесення постанови до спливу 10 днів з моменту її вручення, надається знижка 50% при сплаті штрафу.</u>
=== Див. також ===
*[[Адміністративне правопорушення і адміністративна відповідальність]]
*[[Адміністративне правопорушення і адміністративна відповідальність]]
*[[Відшкодування майнової шкоди завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди]]
*[[Відшкодування майнової шкоди завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди]]
[[Категорія:Адміністративне правопорушення]]
* [[Автофіксація порушень правил дорожнього руху]]
[[Категорія:Відшкодування шкоди]]
* [[Відшкодування моральної шкоди]]
[[Категорія:Кримінальні правопорушення]]
[[index.php?title=Категорія:Адміністративне правопорушення]]
[[index.php?title=Категорія:Відшкодування шкоди]]
[[index.php?title=Категорія:Кримінальні правопорушення]]