Природно-сільськогосподарське районування (зонування) земель: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
м Внесено незначні зміни, додано та замінено кілька посилань.
 
(Не показані 19 проміжних версій 2 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
Земельний Кодекс України від
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/681-2004-%D0%BF#Text Постанова Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. N 681 Про затвердження порядку здійснення природно-сільськогосподарського, еколого-економічного, протиерозійного та інших видів районування земель] (зі змінами та доповненнями.<br>
Закон України «Про землеустрій» від 22 травня 2003 року


== Поняття природно-сільськогосподарсього районування (зонування) земель ==
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text Земельний кодекс України]
Відповідно до ст. 179 Земельного Кодексу України, природно-сільськогосподарське районування земель - це поділ території з урахуванням природних умов та агробіологічних вимог сільськогосподарських культур. Природно-сільськогосподарське районування земель є основою для оцінки земель і розроблення землевпорядної документації щодо використання та охорони земель. Використання та охорона сільськогосподарських угідь здійснюються відповідно до природно-сільськогосподарського районування.<br>
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/858-15#Text Закон України «Про землеустрій»]
Порядок здійснення природно-сільськогосподарського районування механізм      здійснення природно-сільськогосподарського,            еколого-економічного, протиерозійного та інших видів районування земель визначений відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/681-2004-%D0%BF#Text Порядку здійснення природно-сільськогосподарського, еколого-економічного, протиерозійного та інших видів районування земель]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/962-15#top Закон України «Про охорону земель»]
Районування  земель здійснюється з урахуванням природних умов,  агробіологічних особливостей сільськогосподарських культур, напрямів  розвитку  господарської  діяльності та вимог екологічної безпеки  шляхом  обстеження  стану  земель  і  ґрунтів,  збирання, аналізу,  систематизації  та узагальнення даних, що характеризують стан  та  особливості  охорони  і  використання земель за окремими регіонами      (зонами,      провінціями,      округами)      або адміністративно-територіальними одиницями, проведення інших робіт.<br>
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/681-2004-%D0%BF#Text Постанова Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 681 «Про затвердження Порядку здійснення природно-сільськогосподарського, еколого-економічного, протиерозійного та інших видів районування земель'''»''']
Мета природно-сільськогосподарського районування земель визначена Законом України «Про землеустрій» і полягає в обліку і відображенні положення земель з урахуванням природних умов та агробіологічних вимог сільськогосподарських культур у єдиній системі класифікації. Таке районування при здійснені землеустрою є основою для проведення оцінки земель, розробки схем і проектів використання та охорони земель.<br>
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/105-2018-%D0%BF#Text Постанова Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р. № 105 «Про проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України»]
== Поняття природно-сільськогосподарського районування (зонування) земель ==
'''Природно-сільськогосподарське районування земель''' - це поділ території з урахуванням природних умов та агробіологічних вимог сільськогосподарських культур ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#n1690 ст. 179 Земельного Кодексу України]).  


Природно-сільськогосподарське районування земель є основою для [[Нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів|оцінки земель]] і [[Розроблення документації землеустрою|розроблення землевпорядної документації]] щодо [[Правові засади планування використання та охорони земель в Україні|використання та охорони земель]].
[[Охорона земель при здійсненні господарської діяльності на землях сільськогосподарського призначення|Використання та охорона сільськогосподарських угідь]] здійснюються відповідно до природно-сільськогосподарського районування.
Порядок здійснення природно-сільськогосподарського районування визначається [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/681-2004-%D0%BF#Text Постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р.  № 681 «Про затвердження Порядку здійснення природно-сільськогосподарського, еколого-економічного, протиерозійного та інших видів районування земель'''»''' (далі - Порядок).] 
Районування земель здійснюється з урахуванням природних умов,  агробіологічних особливостей сільськогосподарських культур, напрямів  розвитку господарської діяльності та вимог екологічної безпеки шляхом обстеження стану земель і ґрунтів, збирання, аналізу, систематизації та узагальнення даних, що характеризують стан та особливості охорони і використання земель за окремими регіонами (зонами, провінціями, округами) або адміністративно-територіальними одиницями, проведення інших робіт.
'''Мета природно-сільськогосподарського районування земель''' полягає в обліку і відображенні положення земель з урахуванням природних умов та агробіологічних вимог сільськогосподарських культур у єдиній системі класифікації ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/858-15#n319 ст. 39 Закону України «Про землеустрій»]).
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
! Природно-сільськогосподарське, еколого-економічне, протиерозійне та інші види районування (зонування) земель включає в себе:
! Природно-сільськогосподарське, еколого-економічне, протиерозійне та інші види районування (зонування) земель включає в себе       ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/962-15#n224 ст. 26 Закону України «Про охорону земель»]):
|-
|-
| поділ земель за цільовим призначенням з урахуванням природних умов, агробіологічних вимог сільськогосподарських культур, розвитку господарської діяльності та пріоритету вимог екологічної безпеки
| поділ земель за цільовим призначенням з урахуванням природних умов, агробіологічних вимог сільськогосподарських культур, розвитку господарської діяльності та пріоритету вимог екологічної безпеки
Рядок 22: Рядок 30:
| установлення у межах окремих зон необхідних видів екологічних обмежень щодо використання земель або ґрунтів з урахуванням їх геоморфологічних, природнокліматичних, ґрунтових, протиерозійних та інших особливостей відповідно до екологічного району (зони)
| установлення у межах окремих зон необхідних видів екологічних обмежень щодо використання земель або ґрунтів з урахуванням їх геоморфологічних, природнокліматичних, ґрунтових, протиерозійних та інших особливостей відповідно до екологічного району (зони)
|}
|}
{| class="wikitable"
|-


== Критерії районування земель ==
==Критерії районування земель ==
Відповідно до п. 6 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/681-2004-%D0%BF#Text Порядку здійснення природно-сільськогосподарського, еколого-економічного, протиерозійного та інших видів районування земель], районування земель здійснюється за такими критеріями:<br>
Районування земель здійснюється за такими критеріями ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/681-2004-%D0%BF#o31 п. 5 Порядку]): <br>
 
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
! Критерії !! Характеристики, що враховуються при районуванні
! Критерії !! Характеристики, що враховуються при районуванні
|-
|-
| Природно-сільськогосподарські || кліматичні, геоморфологічні, гідрологічні умови, властивості ґрунтів, площа деградованих і малопродуктивних земель тощо
| Природно-сільськогосподарські || кліматичні, геоморфологічні, гідрологічні умови, властивості ґрунтів, площа деградованих і малопродуктивних земель тощо
|-
|-
| Еколого-економічні || рівень   перетворення   природного середовища, його стійкість до антропогенного навантаження та ступінь ураженості території негативними геологічними процесами
| Еколого-економічні || рівень перетворення природного середовища, його стійкість до антропогенного навантаження та ступінь ураженості території негативними геологічними процесами
|-
|-
| Протиерозійні || інтенсивність   ерозійних   процесів,   їх причини, ступінь та динаміка еродованості ґрунтів, однотипність протиерозійних заходів
| Протиерозійні || інтенсивність ерозійних процесів, їх причини, ступінь та динаміка еродованості ґрунтів, однотипність протиерозійних заходів
|-
|-
| Інші критерії || кількісний вміст токсичних забруднюючих речовин (пестициди, важкі метали, радіонукліди тощо), мікроелементів та ступінь придатності ґрунтів для вирощування сільськогосподарських культур
| Інші критерії || кількісний вміст токсичних забруднюючих речовин (пестициди, важкі метали, радіонукліди тощо), мікроелементів та ступінь придатності ґрунтів для вирощування сільськогосподарських культур
|}
|}
== Система природно-сільськогосподарського районування земель ==
== Система природно-сільськогосподарського районування земель ==
Природно-сільськогосподарське районування земель будується за системою,   яка   являє   собою   ієрархічні взаємопідпорядковані таксономічні виділи, - від природно-сільськогосподарської зони до природно-сільськогосподарського району в межах рівнинної частини України і від гірської природно-сільськогосподарської області до природно-сільськогосподарського району в межах гірських систем  
'''Природно-сільськогосподарське районування земель будується за системою, яка являє собою ієрархічні взаємопідпорядковані таксономічні виділи''', - від природно-сільськогосподарської зони до природно-сільськогосподарського району в межах рівнинної частини України і від гірської природно-сільськогосподарської області до природно-сільськогосподарського району в межах гірських систем України           ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/681-2004-%D0%BF#o15 п. 2. Порядку]).  
України. <br>
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
! Відділи !! Характеристика відділу
! Відділи !! Характеристика відділу
|-
|-
| Природно-сільськогосподарська  зона  || найвища таксономічна одиниця   районування   території  України, яка характеризується відповідним   балансом   тепла  і вологи, що визначає головні особливості   ґрунтоутворення, формує зональні типи і підтипи ґрунтів, яким притаманні зональні типи сільськогосподарського виробництва, визначеним співвідношенням земельних, у тому числі сільськогосподарських   угідь,   а   також   певними   системами агротехнічних і меліоративних заходів.
| Природно-сільськогосподарська  зона  || найвища таксономічна одиниця районування території  України, яка характеризується відповідним балансом тепла  і вологи, що визначає головні особливості ґрунтоутворення, формує зональні типи і підтипи ґрунтів, яким притаманні зональні типи сільськогосподарського виробництва, визначеним співвідношенням земельних, у тому числі сільськогосподарських угідь, а також певними системами агротехнічних і меліоративних заходів.
|-
|-
| Природно-сільськогосподарська  провінція || частина зони, що характеризується фаціальними особливостями ґрунтового покриву, з наростанням континентальності клімату тому числі тривалості вегетаційного   періоду,   його   тепло- і вологозабезпеченості, сніжності зими, наявності суховійних явищ тощо). Для кожної провінції       притаманні     певний     набір     вирощуваних сільськогосподарських культур і відповідна агротехніка.
| Природно-сільськогосподарська  провінція || частина зони, що характеризується фаціальними особливостями ґрунтового покриву, з наростанням континентальності клімату (у тому числі тривалості вегетаційного періоду, його тепло- і вологозабезпеченості, сніжності зими, наявності суховійних явищ тощо). Для кожної провінції притаманні певний набір вирощуваних сільськогосподарських культур і відповідна агротехніка.
|-
|-
| Природно-сільськогосподарський округ || частина провінції, яка відрізняється геоморфологічними та гідрологічними особливостями, характером ґрунтоутворюючих порід, макро- і мезокліматом, а також контурністю сільськогосподарських угідь і особливостями прояву процесів деградації земель та ґрунтів. Округи виділяються головним чином за узагальненим типом рельєфу і характером ґрунтоутворюючих порід.
| Природно-сільськогосподарський округ || частина провінції, яка відрізняється геоморфологічними та гідрологічними особливостями, характером ґрунтоутворюючих порід, макро- і мезокліматом, а також контурністю сільськогосподарських угідь і особливостями прояву процесів деградації земель та ґрунтів. Округи виділяються головним чином за узагальненим типом рельєфу і характером ґрунтоутворюючих порід.
|-
|-
|  Природно-сільськогосподарський  район || ареал   у межах адміністративно-територіальної одиниці - області, який є частиною природно-сільськогосподарського   округу   та   характеризується відносно однорідними ґрунтово-кліматичними умовами, подібністю розчленування і дренованості території та інших показників, що впливають   на   продуктивність   використання  земель.   Районам притаманна певна структура ґрунтового покриву, подібність основних генетичних    властивостей   ґрунтів,   єдність   кліматичних, гідрологічних   і   геоморфологічних умов, тобто факторів, які кардинально впливають на родючість ґрунтів, рівень використання земель і ефективність сільськогосподарського виробництва.
|  Природно-сільськогосподарський  район || ареал у межах адміністративно-територіальної одиниці - області, який є частиною природно-сільськогосподарського округу та характеризується відносно однорідними ґрунтово-кліматичними умовами, подібністю розчленування і дренованості території та інших показників, що впливають на продуктивність використання  земель. Районам притаманна певна структура ґрунтового покриву, подібність основних генетичних    властивостей ґрунтів, єдність кліматичних, гідрологічних і геоморфологічних умов, тобто факторів, які кардинально впливають на родючість ґрунтів, рівень використання земель і ефективність сільськогосподарського виробництва.
|-
|-
| Гірська   природно-сільськогосподарська   область || гірська система, що відзначається різнорідними типами висотної поясності, з якими пов’язані особливості сільськогосподарського використання земель. Поділ гірської природно-сільськогосподарської області на провінції,   округи   і   райони   здійснюють   аналогічно поділу природно-сільськогосподарської  зони.
| Гірська природно-сільськогосподарська область || гірська система, що відзначається різнорідними типами висотної поясності, з якими пов’язані особливості сільськогосподарського використання земель. Поділ гірської природно-сільськогосподарської області на провінції, округи і райони здійснюють аналогічно поділу природно-сільськогосподарської  зони.
|}
|}


Рядок 61: Рядок 67:
! ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
! ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
|-
|-
| '''''В Україні виділяється п’ять природно-сільськогосподарських зон   (зона Полісся, зона Лісостепу, зона Степу, зона Степу Посушливого,     Сухостепова     зона)     та     дві     гірські природно-сільськогосподарські   області   (Карпатська,  Кримська).'''''
| В Україні виділяється п’ять природно-сільськогосподарських зон <u>(зона Полісся, зона Лісостепу, зона Степу, зона Степу Посушливого,</u> <u>Сухостепова зона</u>) та дві гірські природно-сільськогосподарські області (<u>Карпатська,  Кримська</u>).
|}
|}
== Схема (карта) природно-сільськогосподарського районування земель ==
<u>За результатами робіт із районування (зонування) земель складається відповідна схема (карта</u>). 
Схему (карту) природно-сільськогосподарського районування земель розробляють послідовно - від найвищих таксономічних одиниць (природно-сільськогосподарських зон та гірських природно-сільськогосподарських областей) до нижчих  таксонів (провінцій, округів, районів).
Для кожної таксономічної одиниці враховують притаманні їй поєднання природних умов і пов’язані з ними особливості використання земель, насамперед сільськогосподарського призначення. 
Схему (карту) природно-сільськогосподарського районування земель розробляють у певному масштабі:
* в  електронній формі - не менше 1:10000; <br>
* в  паперовій  формі  -  не  менше  1:500000.
{| class="wikitable"
|-
| '''Невід’ємною частиною схеми (карти) природно-сільськогосподарського районування земель є довідник, що містить найменування природно-сільськогосподарських зон, провінцій,''' '''округів, районів, гірських''' '''природно-сільськогосподарських''' '''областей'''''.''
|}
Схема (карта) природно-сільськогосподарського районування земель <u>є складовою технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської)    нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського  призначення</u> ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/681-2004-%D0%BF#o24 п. 2 Порядку]).
{| class="wikitable"
|-
! Важливо!
|-
| Природно-сільськогосподарське районування земель є основою для нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення і розроблення документації із землеустрою щодо використання та охорони земель.
|}
=== Відображення результатів природно-сільськогосподарського районування земель ===
На схемах (картах) відображаються наступні дані ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/681-2004-%D0%BF#o25 п. 3 Порядку]):
{| class="wikitable"
|-
! Група даних !! Об'єкти відображення
|-
| природно-сільськогосподарські||  межі природно-сільськогосподарських  зон, провінцій, округів, районів, гірських природно-сільськогосподарських областей, ґрунтовий покрив, його якісний стан, наявність особливо цінних, а також деградованих і      малопродуктивних ґрунтів тощо
|-
|  еколого-економічні || ступінь перетворення природного середовища внаслідок антропогенного впливу, рівень використання (залучення) природних ресурсів, характеристика природно-ресурсного потенціалу, стійкості природного середовища до антропогенного навантаження, рівня цього навантаження, несприятливі природно-антропогенні процеси та еколого-економічна оцінка території
|-
|  протиерозійні || стан еродованості ґрунтів, інтенсивність ерозійних процесів, їх динаміка, природні та антропогенні передумови розвитку ерозії. На основі таких схем (карт) здійснюється прогнозування процесів ерозії з метою визначення відповідних протиерозійних заходів
|-
|  екологічні || забруднення ґрунтів пестицидами, важкими металами, радіонуклідами тощо
|-
|  інші дані ||  ступінь забезпечення ґрунтів поживними речовинами, мікроелементами та придатність для вирощування основних сільськогосподарських культур
|}
Схеми (карти) природно-сільськогосподарського, еколого-економічного, протиерозійного та інших видів районування земель розробляються відповідно до вимог законодавства.
Схеми (карти) природно-сільськогосподарського, еколого-економічного,  протиерозійного та інших видів районування земель затверджуються органом, який прийняв рішення про проведення такого районування (крім природно-сільськогосподарського районування у складі технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення) ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/681-2004-%D0%BF#o40 п. 8 Порядку]).
== Варто знати ==
Згідно з [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/105-2018-%D0%BF/ed20211110#Text постановою Кабінету Міністрів України  від 7 лютого 2018 р. № 105 «Про проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України»] було проведено природно-сільськогосподарське районування земель України і створено схему (карту) природно-сільськогосподарського районування земель України в масштабі 1:500 000 з виокремленням природно-сільськогосподарських таксономічних виділів, зокрема, районів.
Зазначеною постановою передбачено, що <u>нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення визначається</u> відповідно до нормативу капіталізованого рентного доходу на землях сільськогосподарського призначення природно-сільськогосподарських районів Автономної Республіки Крим, областей згідно з додатком та показників бонітування ґрунтів шляхом складання шкал нормативної грошової оцінки агровиробничих груп ґрунтів природно-сільськогосподарських районів (для сільськогосподарських угідь).
Тобто, в основу розрахунків нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення покладено природно-сільськогосподарське районування земель України [https://kirovohradska.land.gov.ua/info/pro-zahalnonatsionalnu-vseukrainsku-normatyvnu-hroshovu-otsinku-zemel-silskohospodarskoho-pryznachennia/ (з сайту Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області)] .
== Дивись також ==
* [[Нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів]]
* [[Розроблення документації землеустрою]]
[[Категорія:Земельне право]]