Правове регулювання колекторської діяльності в Україні: відмінності між версіями
Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування |
Немає опису редагування |
||
| (Не показано 2 проміжні версії 2 користувачів) | |||
| Рядок 3: | Рядок 3: | ||
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/436-15#Text Господарський кодекс України] | * [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/436-15#Text Господарський кодекс України] | ||
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text Кримінальний кодекс України] | * [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text Кримінальний кодекс України] | ||
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/ | * [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1953-20#Text Закон України "Про фінансові послуги та фінансові компанії"] | ||
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2121-14 Закон України | * [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2121-14 Закон України "Про банки і банківську діяльність"] | ||
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1023-12#Text Закон України | * [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1023-12#Text Закон України "Про захист прав споживачів"] | ||
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19#Text Закон України | * [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19#Text Закон України "Про споживче кредитування»] | ||
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/675-19#Text Закон України | * [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/675-19#Text Закон України "Про електронну комерцію"] | ||
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2657-12 Закон України | * [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2657-12 Закон України "Про інформацію"] | ||
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1349-20#Text Закон України | * [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1349-20#Text Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту споживачів при врегулюванні простроченої заборгованості"] | ||
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0787-03#Text Постанова Правління Національного банку України від 12 серпня 2003 року № 333 "Тарифи на послуги з реєстрації та ліцензування, що надаються Національним банком України"] | |||
== Поняття колекторської компанії == | == Поняття колекторської компанії == | ||
Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19#Text Закону України «Про споживче кредитування»] колекторською компанією є юридична особа (у тому числі небанківська фінансова установа, яка відповідно до закону має право надавати кошти у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту, та/або послуги з факторингу), включена до реєстру колекторських компаній, яка в інтересах кредитодавця (первісного кредитора) та/або нового кредитора (у разі заміни первісного кредитора) відповідно до договору з таким кредитодавцем та/або новим кредитором має право здійснювати врегулювання простроченої заборгованості. | Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19#Text Закону України «Про споживче кредитування»] колекторською компанією є юридична особа (у тому числі небанківська фінансова установа, яка відповідно до закону має право надавати кошти у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту, та/або послуги з факторингу), включена до реєстру колекторських компаній, яка в інтересах кредитодавця (первісного кредитора) та/або нового кредитора (у разі заміни первісного кредитора) відповідно до договору з таким кредитодавцем та/або новим кредитором має право здійснювати врегулювання простроченої заборгованості. | ||
Поняття врегулювання простроченої заборгованості включає в себе заходи, які здійснює кредитор, новий кредитор, колекторська компанія | Поняття врегулювання простроченої заборгованості включає в себе заходи, які здійснює кредитор, новий кредитор, колекторська компанія, що спрямовані на погашення у позасудовому порядку заборгованості споживача, який прострочив виконання грошового зобов’язання (прострочена заборгованість) за договором про споживчий кредит або іншим договором, передбаченим частиною другою статті 3 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19#Text Закон України «Про споживче кредитування»]. | ||
'''Важливо!''' Не відносяться до заходів врегулювання простроченої заборгованості ті заходи, які здійснюються Фондом гарантування вкладів фізичних осіб у процесі виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків в частині роботи з простроченою заборгованістю споживача. | '''Важливо!''' Не відносяться до заходів врегулювання простроченої заборгованості ті заходи, які здійснюються Фондом гарантування вкладів фізичних осіб у процесі виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків в частині роботи з простроченою заборгованістю споживача. | ||
== Набуття статусу колекторською компанією == | == Набуття статусу колекторською компанією == | ||
Для набуття статусу колекторської компанії, відповідно до ст. 22 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19#Text Закону України «Про споживче кредитування»] | Для набуття статусу колекторської компанії, відповідно до ст. 22 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19#Text Закону України «Про споживче кредитування»] необхідно подати до Національного банку України відповідно до вимог, у порядку та за формою, що встановлені нормативно-правовими актами Національного банку України певний пакет документів, який буде відрізнятись в залежності від того чи є юридична особа, яка має намір набути статус колекторської компанії небанківською фінансовою установою чи ні такий пакет документів буде різним. | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
! Юридична особа яка є небанківською фінансовою установою, що має право надавати фінансові послуги з факторингу та/або надання коштів у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту !! Інша юридична особа | ! Юридична особа, яка є небанківською фінансовою установою, що має право надавати фінансові послуги з факторингу та/або надання коштів у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту !! Інша юридична особа | ||
|- | |- | ||
| Заява про включення до реєстру колекторських компаній || Заява про включення до реєстру колекторських компаній | | Заява про включення до реєстру колекторських компаній || Заява про включення до реєстру колекторських компаній | ||
| Рядок 43: | Рядок 40: | ||
| - || Документ, що підтверджує внесення заявником встановленої Національним банком України плати за розгляд пакета документів | | - || Документ, що підтверджує внесення заявником встановленої Національним банком України плати за розгляд пакета документів | ||
|} | |} | ||
'''Зверніть увагу!''' Відповідно до | '''Зверніть увагу!''' Відповідно до Постанови Правління Національного банку України від 12.08.2003 року №333 "Тарифи на послуги з реєстрації та ліцензування, що надаються Національним банком України", плата за Розгляд пакета документів щодо включення відомостей про юридичну особу, яка має намір набути статус колекторської компанії (крім небанківської фінансової установи, яка має право надавати фінансові послуги з факторингу та/або надання коштів у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту), до реєстру колекторських компаній становить 27 000 грн. | ||
Слід зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 22 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19#Text Закону України «Про споживче кредитування»] небанківська фінансова установа, що має право надавати фінансові послуги з факторингу та/або надання коштів у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту, яка не включена до реєстру колекторських компаній, має право здійснювати врегулювання простроченої заборгованості лише у власних інтересах. | Слід зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 22 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19#Text Закону України «Про споживче кредитування»] небанківська фінансова установа, що має право надавати фінансові послуги з факторингу та/або надання коштів у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту, яка не включена до реєстру колекторських компаній, має право здійснювати врегулювання простроченої заборгованості лише у власних інтересах. | ||
Відповідно до ч. 3 ст. 22 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19#Text Закону України «Про споживче кредитування»] | Відповідно до ч. 3 ст. 22 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19#Text Закону України «Про споживче кредитування»] за результатами розгляду документів заявника Національний банк України приймає рішення про включення заявника до реєстру колекторських компаній або про відмову у включенні протягом 30 робочих днів з дня подання повного пакета документів. | ||
=== Підстави для відмови у внесенні в реєстр колекторських компаній === | === Підстави для відмови у внесенні в реєстр колекторських компаній === | ||
Підстави для відмови у внесенні до реєстру колекторських компаній юридичної особи визначені в ч. 4 ст. 22 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19#Text Закону України «Про споживче кредитування»], і до них відносяться, зокрема: | Підстави для відмови у внесенні до реєстру колекторських компаній юридичної особи визначені в ч. 4 ст. 22 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19#Text Закону України «Про споживче кредитування»], і до них відносяться, зокрема: | ||
| Рядок 63: | Рядок 60: | ||
* надсилання текстових, голосових та інших повідомлень через засоби телекомунікації, у тому числі без залучення працівника кредитодавця, нового кредитора або колекторської компанії, шляхом використання програмного забезпечення або технологій; | * надсилання текстових, голосових та інших повідомлень через засоби телекомунікації, у тому числі без залучення працівника кредитодавця, нового кредитора або колекторської компанії, шляхом використання програмного забезпечення або технологій; | ||
* надсилання поштових відправлень із позначкою "Вручити особисто" за місцем проживання чи перебування або за місцем роботи фізичної особи. | * надсилання поштових відправлень із позначкою "Вручити особисто" за місцем проживання чи перебування або за місцем роботи фізичної особи. | ||
'''Важливо!''' Під час першої взаємодії із споживачем, його близькими особами, представником, спадкоємцем, поручителем, майновим поручителем або третіми особами, взаємодія з якими передбачена договором про споживчий кредит та які | '''Важливо!''' Під час першої взаємодії із споживачем, його близькими особами, представником, спадкоємцем, поручителем, майновим поручителем або третіми особами, взаємодія з якими передбачена договором про споживчий кредит та які надали згоду на таку взаємодію, у рамках врегулювання простроченої заборгованості колекторська компанія зобов’язана повідомити: | ||
# повне найменування кредитора, своє повне найменування, номер телефону для здійснення зв’язку та адресу (електронну або поштову) для листування; | # повне найменування кредитора, своє повне найменування, номер телефону для здійснення зв’язку та адресу (електронну або поштову) для листування; | ||
# прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) особи, яка здійснює взаємодію із споживачем, його близькими особами, представником, спадкоємцем, поручителем, майновим поручителем або третіми особами, взаємодія з якими передбачена договором про споживчий кредит та які надали згоду на таку взаємодію, або ім’я та індекс, за допомогою якого колекторська компанія однозначно ідентифікує особу, яка здійснює взаємодію, або зазначення про використання для взаємодії програмного забезпечення або технології, якщо взаємодія здійснюється без залучення працівника колекторської компанії; | # прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) особи, яка здійснює взаємодію із споживачем, його близькими особами, представником, спадкоємцем, поручителем, майновим поручителем або третіми особами, взаємодія з якими передбачена договором про споживчий кредит та які надали згоду на таку взаємодію, або ім’я та індекс, за допомогою якого колекторська компанія однозначно ідентифікує особу, яка здійснює взаємодію, або зазначення про використання для взаємодії програмного забезпечення або технології, якщо взаємодія здійснюється без залучення працівника колекторської компанії; | ||
# правову підставу взаємодії; | # правову підставу взаємодії; | ||
# розмір простроченої заборгованості (розмір кредиту, проценти за користування кредитом, розмір комісії та інших платежів, пов’язаних з отриманням, обслуговуванням і поверненням кредиту), розмір неустойки та інших платежів, що стягуються при невиконанні зобов’язання за договором про споживчий кредит або відповідно до закону. | # розмір простроченої заборгованості (розмір кредиту, проценти за користування кредитом, розмір комісії та інших платежів, пов’язаних з отриманням, обслуговуванням і поверненням кредиту), розмір неустойки та інших платежів, що стягуються при невиконанні зобов’язання за договором про споживчий кредит або відповідно до закону. | ||
У разі звернення відповідно до договору про споживчий кредит до третіх осіб, взаємодія з якими передбачена договором про споживчий кредит та які надали згоду на таку взаємодію, у тому числі до близьких осіб, відповідно до частини шостої | У разі звернення відповідно до договору про споживчий кредит до третіх осіб, взаємодія з якими передбачена договором про споживчий кредит та які надали згоду на таку взаємодію, у тому числі до близьких осіб, відповідно до частини шостої статті 25 Закону України "Про споживче кредитування" інформація про розмір простроченої заборгованості повідомляється лише за наявності згоди споживача на передачу інформації про наявність простроченої заборгованості таким особам. Розрахунок розміру простроченої заборгованості для колекторської компанії здійснюється кредитодавцем або новим кредитором. | ||
2. Колекторська компанія на вимогу споживача, його близьких осіб, представника, спадкоємця, поручителя або майнового поручителя зобов’язані протягом п’яти робочих днів після першої взаємодії при врегулюванні простроченої заборгованості надати документи, що підтверджують інформацію кредит (у тому числі детальний розрахунок простроченої заборгованості та всіх інших платежів по кожному платіжному періоду та підставу їх нарахування), особисто або шляхом направлення листа на адресу (електронну або поштову) такої особи, або в інший визначений договором про споживчий кредит спосіб. | 2. Колекторська компанія на вимогу споживача, його близьких осіб, представника, спадкоємця, поручителя або майнового поручителя зобов’язані протягом п’яти робочих днів після першої взаємодії при врегулюванні простроченої заборгованості надати документи, що підтверджують інформацію про кредит (у тому числі детальний розрахунок простроченої заборгованості та всіх інших платежів по кожному платіжному періоду та підставу їх нарахування), особисто або шляхом направлення листа на адресу (електронну або поштову) такої особи, або в інший визначений договором про споживчий кредит спосіб. | ||
Кредитодавець на вимогу споживача, його близьких осіб, представника, спадкоємця, поручителя або майнового поручителя зобов’язаний протягом семи робочих днів після першої взаємодії при врегулюванні простроченої заборгованості (якщо інший строк не встановлено законом) надати документи, що підтверджують інформацію щодо розміру простроченої заборгованості (розмір кредиту, проценти за користування кредитом, розмір комісії та інших платежів, пов’язаних з отриманням, обслуговуванням і поверненням кредиту), розмір неустойки та інших платежів, що стягуються при невиконанні зобов’язання за договором про споживчий кредит або відповідно до закону. особисто або шляхом направлення листа на зазначену в договорі про споживчий кредит адресу (електронну або поштову), або в інший визначений таким договором спосіб. | Кредитодавець на вимогу споживача, його близьких осіб, представника, спадкоємця, поручителя або майнового поручителя зобов’язаний протягом семи робочих днів після першої взаємодії при врегулюванні простроченої заборгованості (якщо інший строк не встановлено законом) надати документи, що підтверджують інформацію щодо розміру простроченої заборгованості (розмір кредиту, проценти за користування кредитом, розмір комісії та інших платежів, пов’язаних з отриманням, обслуговуванням і поверненням кредиту), розмір неустойки та інших платежів, що стягуються при невиконанні зобов’язання за договором про споживчий кредит або відповідно до закону. особисто або шляхом направлення листа на зазначену в договорі про споживчий кредит адресу (електронну або поштову), або в інший визначений таким договором спосіб. | ||
| Рядок 123: | Рядок 119: | ||
У разі неподання документів, що підтверджують наявність обставин, передбачених цією частиною, їх наявність вважається непідтвердженою. | У разі неподання документів, що підтверджують наявність обставин, передбачених цією частиною, їх наявність вважається непідтвердженою. | ||
Нагляд за додержанням колекторськими компаніями законодавства щодо захисту прав споживачів фінансових послуг | Нагляд за додержанням колекторськими компаніями законодавства щодо захисту прав споживачів фінансових послуг здійснює Національний Банк України. | ||
Національний Банк України | Національний Банк України встановлює додаткові вимоги до взаємодії зі споживачами, розглядає звернення громадян, захищає їхні права у разі порушень. | ||
== Відповідальність колекторських компаній за порушення вимог щодо етичної поведінки == | == Відповідальність колекторських компаній за порушення вимог щодо етичної поведінки == | ||
У разі порушення законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг, у тому числі вимог щодо взаємодії із споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки), Національний банк України, відповідно до ст. 28 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19#Text Закону України «Про споживче кредитування»] має право у встановленому ним порядку застосувати такі заходи впливу, адекватні вчиненому порушенню:<br> | У разі порушення законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг, у тому числі вимог щодо взаємодії із споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки), Національний банк України, відповідно до ст. 28 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19#Text Закону України «Про споживче кредитування»] має право у встановленому ним порядку застосувати такі заходи впливу, адекватні вчиненому порушенню:<br> | ||
направити колекторській компанії письмове застереження з вимогою про усунення виявленого порушення та/або вжиття заходів для недопущення такого порушення у подальшій діяльності (далі - письмове застереження);<br> | направити колекторській компанії письмове застереження з вимогою про усунення виявленого порушення та/або вжиття заходів для недопущення такого порушення у подальшій діяльності (далі - письмове застереження);<br> | ||
накласти відповідно до | накласти відповідно до Закону України "Про фанансові послуги та фінансові компанії" штраф на колекторську компанію;<br> | ||
тимчасово заборонити колекторській компанії здійснювати врегулювання простроченої заборгованості;<br> | тимчасово заборонити колекторській компанії здійснювати врегулювання простроченої заборгованості;<br> | ||
виключити відомості про колекторську компанію з реєстру колекторських компаній.<br> | виключити відомості про колекторську компанію з реєстру колекторських компаній.<br> | ||
Національний банк України застосовує заходи впливу з дотриманням принципів співмірності, врахування характеру та обставин вчинення порушення, причин, що зумовили вчинення такого порушення, заходів, вжитих для запобігання порушенню та його усунення, а також врахування наслідків порушення.<br> | Національний банк України застосовує заходи впливу з дотриманням принципів співмірності, врахування характеру та обставин вчинення порушення, причин, що зумовили вчинення такого порушення, заходів, вжитих для запобігання порушенню та його усунення, а також врахування наслідків порушення.<br> | ||
'''Колекторська компанія несе перед споживачем відповідальність за завдану їхніми неправомірними діями шкоду у порядку, встановленому законом.''' | '''Колекторська компанія несе перед споживачем відповідальність за завдану їхніми неправомірними діями шкоду у порядку, встановленому законом.''' | ||
== Зміни у законодавстві під час воєнного стану == | |||
Після оголошення в Україні воєнного стану до законодавства, що врегульовує діяльність колекторських компаній було внесено зміни. Так, відповідно до Постанови Правлінни Національного банку України від 06 березня 2022 року № 39 "[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0039500-22#Text Про врегулювання діяльності учасників ринку небанківських фінансових послуг, небанківських фінансових груп, учасників платіжного ринку, колекторських компаній та юридичних осіб, які отримали ліцензію на надання банкам послуг з інкасації, національний банк України на період воєнного стану припинив доступ користувачів інформації з реєстру колекторських компаній та Єдиного реєстру бюро кредитних історій. Для отримання такої інформації, відповідно до пункту 20-5 вказаної Постанови протягом дії воєнного стану Національний банк надає на письмові запити державних органів, органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб інформацію з таких реєстрів, а також інформацію про структуру власності надавачів фінансових послуг та колекторських компаній. | |||
Фізичні та юридичні особи отримують таку інформацію в порядку запиту. Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0039500-22#Text п. 20-7 цієї Постанови] запит до Національного банку подається виключно у формі електронного документа або електронної копії документа, підписаного Заявником/уповноваженим представником Заявника шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП), - електронним повідомленням на офіційну електронну поштову скриньку Національного банку [email protected] або іншими засобами електронного зв'язку, які Національний банк використовує для електронного документообігу. | |||
Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0039500-22#Text п. 20-8 Постанови] запит до Національного банку повинен містити: | |||
* 1) перелік інформації з реєстрів та переліків, яку запитує Заявник; | |||
* 2) обґрунтування потреби/мети в запитуваній інформації; | |||
* 3) інформацію про Заявника [прізвище, власне ім'я, по батькові/найменування, ідентифікаційний номер/код], місце реєстрації/місцезнаходження, контактний номер телефону та адреса електронної пошти Заявника (для юридичної особи зазначаються робочий номер телефону та адреса корпоративної електронної пошти керівника або іншого працівника, відповідального за запит, що подається до Національного банку); | |||
* 4) інформацію про представників Заявника [прізвище, власне ім'я, по батькові, контактний номер телефону, адреса електронної пошти, інформація щодо документів, на підставі яких діють представники] (за наявності); | |||
* 5) іншу інформацію, яка є релевантною для запиту. | |||
Заявник до запиту повинен долучити скановані копії документів: | |||
* 1) для ідентифікації особи; | |||
* 2) які стосуються обґрунтування потреби в запитуваній інформації з реєстрів та переліків (за наявності); | |||
* 3) які підтверджують повноваження представника Заявника (якщо Заявник діє через представників). | |||
* Національний банк не надає інформацію з реєстрів та переліків на запити, які не відповідають вимогам цієї постанови, та запити, подані особами, які є: | |||
* 1) громадянами російської федерації (не поширюється на громадян російської федерації, які проживають на території України на законних підставах); | |||
* 2) юридичними особами, зареєстрованими відповідно до законодавства російської федерації. | |||
[[Категорія:Договірне (зобов’язальне) право]] | [[Категорія:Договірне (зобов’язальне) право]] | ||
[[Категорія:Позика, кредит, банківський вклад]] | [[Категорія:Позика, кредит, банківський вклад]] | ||
