Право на пільговий проїзд у громадському транспорті: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Немає опису редагування
(Не показані 10 проміжних версій 2 користувачів)
Рядок 10: Рядок 10:
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2402-14 Закон України «Про охорону дитинства»]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2402-14 Закон України «Про охорону дитинства»]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/203/98-%D0%B2%D1%80 Закон України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист»]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/203/98-%D0%B2%D1%80 Закон України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист»]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/256-2002-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року № 256  «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення  заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» (із змінами та доповненнями)]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/354-93-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів України від 17 травня 1993 року № 354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування»]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/354-93-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів України від 17 травня 1993 року № 354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування»]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/555-94-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів України від 16 серпня 1994 року N 555 «Про поширення чинності постанови Кабінету Міністрів України від 17 травня 1993 року № 354»]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/555-94-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів України від 16 серпня 1994 року N 555 «Про поширення чинності постанови Кабінету Міністрів України від 17 травня 1993 року № 354»]
Рядок 22: Рядок 21:
! № з/п !! Категорія  !! Документ, що дає право на безкоштовний проїзд !! Вид транспорту !! Підстава
! № з/п !! Категорія  !! Документ, що дає право на безкоштовний проїзд !! Вид транспорту !! Підстава
|-
|-
|colspan="5"|'''''Ветерани війни'''''  
| colspan="5" |'''''Ветерани війни'''''  
|-
|-
| 1 || Учасники бойових дій, а також особи, прирівняні до них (в тому числі й учасники АТО) || посвідчення учасника бойових дій* ||rowspan=3|усі види міського пасажирського транспорту, автомобільного транспорту загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання|| [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3551-12 Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»] ''<br>
| 1 || Учасники бойових дій, а також особи, прирівняні до них (в тому числі й учасники АТО) || посвідчення учасника бойових дій* || rowspan="3" |усі види міського пасажирського транспорту, автомобільного транспорту загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання|| [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3551-12 Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»] ''<br>''
''(пункт 7 частини першої статті 12)''
''(пункт 7 частини першої статті 12)''
|-
|-
| 2 || Особи з інвалідністю внаслідок війни та прирівняні до них особи ||rowspan=2| посвідчення встановленого зразка*||rowspan=2| ''(пункт 7 частини першої статті 13)''
| 2 || Особи з інвалідністю внаслідок війни та прирівняні до них особи || rowspan="2" | посвідчення встановленого зразка*|| rowspan="2" | ''(пункт 7 частини першої статті 13)''
|-
|-
| 3 || Особа, яка супроводжує особу з інвалідністю I групи||
| 3 || Особа, яка супроводжує особу з інвалідністю I групи||
|-
|-
| colspan="5"|'''''Громадяни, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС'''''  
| colspan="5" |'''''Громадяни, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС'''''  
|-
|-
| 4 || Громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені до категорії 1|| посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1 серія А (з вкладкою)*|| усі види міського та приміського транспорту (крім таксі, в яких число посадочних місць для пасажирів не більше 9) на території України || [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/796-12 Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»]
| 4 || Громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені до категорії 1|| посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1 серія А (з вкладкою)*|| усі види міського та приміського транспорту (крім таксі, в яких число посадочних місць для пасажирів не більше 9) на території України || [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/796-12 Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»]
Рядок 40: Рядок 39:
| 6 || Діти, яким встановлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою || посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії Д (з вкладкою)*|| усі види міського та приміського транспорту (крім таксі з числом посадочних місць для пасажирів не більше 9) на території України || ''(пункт 1 частини третьої статті 30)''
| 6 || Діти, яким встановлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою || посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії Д (з вкладкою)*|| усі види міського та приміського транспорту (крім таксі з числом посадочних місць для пасажирів не більше 9) на території України || ''(пункт 1 частини третьої статті 30)''
|-
|-
| colspan="5"|'''''Особи з інвалідністю'''''  
| colspan="5" |'''''Особи з інвалідністю'''''  
|-
|-
| 7 || Особи з інвалідністю І, ІІ групи || rowspan=2|посвідчення, яке підтверджує відповідний статус (пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги в яких зазначено групу та причину інвалідності) чи довідка¹*|| rowspan=4| пасажирський міський транспорт (крім таксі) || rowspan=4| [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/875-12 Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю Україні»] (''стаття  38-1''), [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/555-94-%D0%BF постанова Кабінету Міністрів України «Про поширення чинності постанови Кабінету Міністрів України від 17 травня 1993 р. №354» від 16 серпня 1994 № 555] ''(пункт 1)''.
| 7 || Особи з інвалідністю І, ІІ групи || rowspan="2" |посвідчення, яке підтверджує відповідний статус (пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги в яких зазначено групу та причину інвалідності) чи довідка¹*|| rowspan="4" | пасажирський міський транспорт (крім таксі) || rowspan="4" | [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/875-12 Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю Україні»] (''стаття  38-1''), [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/555-94-%D0%BF постанова Кабінету Міністрів України «Про поширення чинності постанови Кабінету Міністрів України від 17 травня 1993 р. №354» від 16 серпня 1994 № 555] ''(пункт 1)''.
|-
|-
| 8 || Особи, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю (не більше однієї особи, яка супроводжує особу з інвалідністю I групи або дитину з інвалідністю)   
| 8 || Особи, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю (не більше однієї особи, яка супроводжує особу з інвалідністю I групи або дитину з інвалідністю)   
Рядок 48: Рядок 47:
| 9 || Діти з інвалідністю|| посвідчення, в якому зазначено категорію «дитина з інвалідністю»*
| 9 || Діти з інвалідністю|| посвідчення, в якому зазначено категорію «дитина з інвалідністю»*
|-
|-
| colspan="5"|'''''Інші категорії'''''  
| colspan="5" |'''''Інші категорії'''''  
|-
|-
| 10 || Пенсіонери за віком|| посвідчення встановленого зразка чи довідка¹ *|| міський пасажирський транспорт  загального  користування  (крім метрополітену і таксі) та приміські маршрути|| [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/354-93-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів України від 17 травня 1993 року  № 354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування»] ''(пункт 1)''
| 10 || Пенсіонери за віком|| посвідчення встановленого зразка чи довідка¹ *|| міський пасажирський транспорт  загального  користування  (крім метрополітену і таксі) та приміські маршрути|| [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/354-93-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів України від 17 травня 1993 року  № 354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування»] ''(пункт 1)''
Рядок 64: Рядок 63:
| 16 || Діти до 6 років (пасажир може провозити одну дитину без права зайняття нею окремого місця)||  || Автомобільний транспорт  || [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/176-97-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 №176 «Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту»] ''(підпункт 7 пункту 159)''
| 16 || Діти до 6 років (пасажир може провозити одну дитину без права зайняття нею окремого місця)||  || Автомобільний транспорт  || [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/176-97-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 №176 «Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту»] ''(підпункт 7 пункту 159)''
|-
|-
| 17 || Постраждалі учасники Революції Гідності|| Посвідчення "Постраждалий учасник Революції Гідності"|| усі види міського пасажирського транспорту, автомобільного транспорту загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання|| [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3551-12 Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»] <br>
| 17 || Постраждалі учасники Революції Гідності|| Посвідчення "Постраждалий учасник Революції Гідності"*|| усі види міського пасажирського транспорту, автомобільного транспорту загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання|| [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3551-12 Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»] <br>
''(пункт 7 частини першої статті 12)''
''(пункт 7 частини першої статті 12)''
|}
|}
_____________<br>
_____________<br>
''*у разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який зареєстрований у зазначеній системі і видається на безоплатній основі.''<br>
''*у разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронний квиток, який зареєстрований у зазначеній системі і видається на безоплатній основі.''<br>
¹ ''безоплатно видається особам з інвалідністю,  які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» структурними підрозділами соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчими органами міських рад за місцем проживання.''  
¹ ''безоплатно видається особам з інвалідністю,  які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» структурними підрозділами соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчими органами міських рад за місцем проживання.''  


== Механізм відшкодування перевізникам збитків від перевезення населення пільгових категорій ==
== Механізм відшкодування перевізникам збитків за пільговий проїзд окремих категорій громадян ==
Статтею 91 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2456-17 Бюджетного кодексу України] визначено, що до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки, зокрема  на: місцеві програми соціального захисту окремих категорій населення; компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян (п. б) та ґ) ст. 91 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2456-17#Text Бюджетного кодексу України).]


У Законі України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» видатки у вигляді субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян не передбачені, відтак виплати за пільговий проїзд фінансуються за рахунок місцевих бюджетів.
Таким чином, фінансування втрат громадського транспорту від перевезення пільговиків покладено на органи місцевої влади та місцевого самоврядування. Місцеві органи виконавчої влади самостійно передбачають видатки, забезпечуючи при цьому контроль за ефективним і цільовим використанням коштів на зазначену мету.
Стаття 91 Бюджетного кодексу України передбачає видатки з місцевого бюджету на місцеві програми соціального захисту окремих категорій населення та компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Таким чином, у 2018 році надання пільг окремим категоріям громадян та фінансування втрат громадського транспорту від перевезення пільговиків покладено на органи місцевої влади та місцевого самоврядування. Місцеві органи виконавчої влади оперативно впливають на зміну ситуацій на місцях щодо реалізації пільгових перевезень та самостійно визначають їхні обсяги і передбачають видатки, забезпечуючи при цьому контроль за ефективним і цільовим використанням коштів на зазначену мету.


== Порядок оскарження безпідставної відмови від передбаченого законом пільгового перевезення громадян ==
== Порядок оскарження безпідставної відмови від передбаченого законом пільгового перевезення громадян ==
Безпідставна відмова від передбаченого законом пільгового перевезення  громадян тягне за собою відповідальність згідно із законом.<br>
Безпідставна відмова від передбаченого законом пільгового перевезення  громадян тягне за собою відповідальність згідно із законом.
 
Згідно зі статтею 37 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2344-14 Закону України "Про автомобільний транспорт"] автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом.<br>
Згідно зі статтею 37 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2344-14 Закону України "Про автомобільний транспорт"] автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом.<br>
Автомобільний перевізник зобов’язаний здійснювати перевезення пасажирів з квитками і пасажирів, яким згідно із законодавством надано пільги щодо плати за проїзд (підпункт 10 пункту 145 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року №176).<br>
Автомобільний перевізник зобов’язаний здійснювати перевезення пасажирів з квитками і пасажирів, яким згідно із законодавством надано пільги щодо плати за проїзд (підпункт 10 пункту 145 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/176-97-%D0%BF/print Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року №176]).<br>
Відповідно до частини сьомої статті 133-1 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/80731-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення] '''безпідставна відмова від передбаченого законом пільгового перевезення громадян тягне за собою накладення штрафу на водіїв транспортних засобів, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності в розмірі восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.'''<br>
Відповідно до частини сьомої статті 133-1 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/80731-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення] '''безпідставна відмова від передбаченого законом пільгового перевезення громадян тягне за собою накладення штрафу на водіїв транспортних засобів, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності в розмірі п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.'''<br>
Згідно зі статтею 229 [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80732-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення] справи про адміністративні правопорушення, зв'язані з порушенням правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, правил користування автомобільним транспортом та електротранспортом (в тому числі у разі вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною сьомою статті 133-1) розглядають органи автомобільного транспорту та електротранспорту (тролейбус, трамвай). Від імені цих органів розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення у даному випадку мають право: на автомобільному транспорті - керівник центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його заступники, керівник територіального органу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його заступники.
Згідно зі статтею 229 [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80732-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення] справи про адміністративні правопорушення, зв'язані з порушенням правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, правил користування автомобільним транспортом та електротранспортом (в тому числі у разі вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною сьомою статті 133-1) розглядають органи автомобільного транспорту та електротранспорту (тролейбус, трамвай). Від імені цих органів розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення у даному випадку мають право: на автомобільному транспорті - керівник центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його заступники, керівник територіального органу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його заступники.


У разі безпідставної відмови у безкоштовному проїзді необхідно: дізнатися найменування перевізника, його контактні дані; прізвище, ім’я та по батькові водія; записати номер транспортного засобу; час, маршрут, а також придбати квиток, зберегти його, а у разі звернення до суду необхідна наявність свідків).
У разі безпідставної відмови у безкоштовному проїзді необхідно: дізнатися найменування перевізника, його контактні дані (інформація, як правило, міститься біля водія); прізвище, ім’я та по батькові водія; записати номер транспортного засобу; час, маршрут, а також придбати квиток, зберегти його, а у разі звернення до суду необхідна наявність свідків). У разі, якщо водій громадського автотранспорту відмовляється слідувати маршрутом, поки ви не сплатите за проїзд, попри наявність у вас посвідчення УБД, або ж коли касир автостанції відмовляє вам у видачі безоплатно квитка (за наявності вільних місць), викликайте наряд поліції.


Також за захистом Вашого порушеного права на пільговий проїзд в міському або приміському транспорті можна звернутись до поліції та до територіального управління Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека).
Також за захистом Вашого порушеного права на пільговий проїзд в міському або приміському транспорті можна звернутись до територіального управління [http://dsbt.gov.ua/ Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека)].


{| class="wikitable"
|-
| '''Зверніть увагу!'''
Органи місцевого самоврядування (комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій) не можуть приймати рішення про скасування пільг щодо перевезення окремих категорій населення у зв'язку з встановлення на загальнодержавному рівні карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
|}


[[Категорія: Законодавство у сфері соціального захисту]]
[[Категорія: Законодавство у сфері соціального захисту]]